Práva cestujícího v letecké dopravě

Znejte svoje práva v případě zpožděného, zrušeného nebo nadměrně rezervovaného letu

ŽÁDOST ZAMÍTNUTA AEROLINKOU
Letadlo nabralo zpoždění při odletu z Heathrow, a Henrietta proto nestihla přestup ve Frankfurtu. Sama si zažádala o odškodnění, které jí ale aerolinka odmítla. Henrietta se tak obrátila na nás. Šli jsme s jejím případem k soudu a vymohli jí oprávněnou kompenzaci.
HENRIETTA TO NEVZDALA, A ZÍSKALA TAK €250.

Právo na kompenzaci pro cestující v letecké dopravě je ukotveno v nařízení EU č. 261/2004. Všichni pasažéři díky němu mají stejná práva bez ohledu na to, s jakou aerolinkou cestují.

Pravidla pro udělování kompenzace jsou bohužel komplikovaná. Zpozdeno.cz se s aerolinkami soudí a zjišťuje tak, za jakých okolností mají cestující na odškodnění doopravdy nárok. Níž najdete odkazy, kde se dočtete, na co máte právo v případě následujících událostí:Kterých letů se nařízení týká?

Práva evropského cestujícího v letecké dopravě se na vás vztahují ve chvíli, kdy cestujete v rámci EU nebo do EU s evropskou společností.

Členské státy zahrnují všechny země EU, stejně jako Norsko, Island, Švýcarsko a západní Balkán.

To, jestli máte nárok na kompenzaci, navíc závisí na letecké společnosti, se kterou letíte. Pravidla platí pro:


Odlet z členského státu – přílet do členského státu

Všechny aerolinky

Odlet z členského státu – přílet do státu mimo EU

Všechny aerolinky

Odlet ze státu mimo EU – přílet do členského státu

Aerolinky se sídlem ve členském státu

Pozor! Cestující můžou mít nárok na kompenzaci i v zemích, kde nařízení EU neplatí. Pokud se vás to týká, zkuste se obrátit na svoji pojišťovnu, Úřad pro civilní letectví nebo na Asociaci cestovních kanceláří ČR.


Podpořte zelenou planetu – zasaďte strom

Zpozdeno.cz spolupracuje s Global Climate Institute a WeForest. Snažíme se sázet stromy v Etiopii, Zambii a Indii. Kdykoliv si u nás podáte žádost o odškodnění, můžete na naše náklady jeden takový stromek zasadit. Víc se o našem zeleném projektu dočtete zde.


Zjistěte výši svého odškodnění