Kompenzace za stávku

Kompenzace za stávku aerolinky

DELAYED DUE TO STRIKE
Lisa and Vivek were delayed from Manchester to Paris due to strike among the flight crew. The airline was quick to acknowledge its responsibility and paid the compensation within two months.
THEY RECEIVED €500 IN COMPENSATION.

Lety se často zpožďují, nebo dokonce ruší, právě kvůli stávkám. Máte v takovém případě nárok na kompenzaci? Přečtěte si víc o právech cestujícího.

Můžu požadovat náhradu za let, který se zpozdil nebo zrušil kvůli stávce?

Soudní dvůr Evropské unie v roce 2018 rozhodl, že za problémy s letem způsobené stávkou palubní posádky nebo jiných zaměstnanců aerolinky může cestující požadovat odškodnění. Stávky do té doby spadaly pod mimořádné události, tzv. force majeure. A lety, které se kvůli nim zpozdily nebo zrušily, tudíž nebyly vnímány jako vina samotné letecké společnosti. Cestující tím pádem neměli nárok na jakoukoliv kompenzaci. Nové rozhodnutí EU tenhle princip popírá. Pasažéři tak můžou požadovat kompenzaci i v případě stávky. Podle nařízení EU C-195/17 tak musí aerolinky vyplácet odškodnění i za problémy, ke kterým dojde v důsledku stávky jejich vlastních zaměstnanců.

Na jakou výši kompenzace mám nárok?

Pokud se váš let kvůli stávce zaměstnanců aerolinky zpozdí při příletu do cílové destinace o víc než tři hodiny, máte nárok na kompenzaci až 600 EUR. Přesná částka závisí na délce vašeho letu a době zpoždění. Pokud chcete vědět, jak přesně se daná suma vypočítá, otevřete si přímo oddíl věnovaný odškodnění.

Požádejte si o kompenzaci

Na kompenzaci máte nárok v případě, že vám letecká společnost kvůli stávce zruší let a nedá vám to vědět aspoň 14 dní před plánovaným odletem. V případě, že se tak stane, vám musí včas nabídnout jinou letenku.

Pokud to nepůjde, měla by vám tu původní proplatit, abyste si mohli sehnat nějakou jinou. Pokud bude nová letenka dražší než ta původní, aerolinka hradí i rozdíl v ceně. Nezapomeňte si schovat všechny dokumenty, kterými prokážete, že vám letecká společnost včas nenabídla jiný let. Stejně tak nevyhazujte ani účtenky za nové letenky.

Máte nárok i na jídlo a pití

Pokud vám z důvodu zrušení letu vzniknou další náklady spojené s ubytováním, alternativní dopravou nebo stravováním, letecká společnost vám musí proplatit i ty. Vaše výdaje ale nesmí být extravagantní (pětihvězdičkové hotely, alkohol a cigarety se běžně neproplácí). Nezapomeňte si schovat všechny relevantní doklady! I tyhle náklady vám totiž necháme proplatit. Stačí, když nám k podávané žádosti spolu s letenkami nahrajete i všechny účtenky.

Rádi vám s kompenzací pomůžeme

Pokud se vám zpozdí nebo zruší let v důsledku stávky zaměstnanců aerolinky, rádi vám s vymáháním odškodného pomůžeme.

Zpozdeno.cz si stojí za vaším právem na kompenzaci. Klidně kvůli němu půjdeme i k soudu. Uděláme všechno, abychom vám a vašim spolucestujícím pomohli. Podejte u nás stížnost a získejte svoji kompenzaci.


Podejte žádost o reklamaci