Podpořte zelenou planetu

Zasaďte strom při čekání na kompenzaci

Společnost Zpozdeno.cz spolupracuje s Global Climate Institute a WeForest. Snažíme se sázet stromy v Etiopii, Zambii a Indii. Kdykoliv u nás podáte žádost o odškodnění, můžete na naše náklady jeden takový stromek zasadit.

Naše spolupráce s Global Climate Institute spadá pod větší zalesňovací projekt. Jeho cílem je vysázet nový les a obnovit ty, které už existují, s místními farmáři v Indii, Etiopii a Zambii. Naši partneři krom samotného sázení stromů taky spolupracují s místními komunitami a snaží se najít udržitelná řešení, která by předcházela odlesňování a vylepšila farmářské postupy. Příkladem dalších aktivit, kterých se v daných zemích účastníme, je třeba přechod na bioenergii, výroba medu, zavádění úsporných kamen nebo otevírání místních školek.

Vysazování stromů a přidružené projekty pomáhají lidem žijícím v okolí: farmáři se můžou vzdělávat a získávají tak šanci na lepší plat, zvyšuje se biodiverzita, snižuje se riziko půdní eroze a kořeny stromů zadržují vodu, která by se jinak vypařila, v půdě. Nově vysazené stromky navíc absorbují CO2 z atmosféry, a bojují tak proti globálnímu oteplování.

Víc se o tomhle projektu dočtete ZDE.

5 tipů, jak cestovat ekologičtěji

Existuje hned několik způsobů, jak planetu udržovat zelenou: můžete sázet stromky, kupovat místní a sezónní ovoce a zeleninu, jíst míň masa, používat menší množství plastu a nejen to. Jedním z největších producentů CO2 je totiž letecká doprava. Připravili jsme pro vás proto 5 rad, jak svým letem podnebí uškodit co možná nejméně.

 1. Vyberte si přímý let
  K největším emisím CO2 dochází při vzletu a přistání. Pokud poletíte napřímo, obojí absolvujete jenom jednou. V porovnání s přestupním letem tedy zmenšíte svoji uhlíkovou stopu.

 2. Vyberte si biopalivo
  Čím dál tím víc aerolinek používá na vybraných trasách biopalivo. Informujte se a vyberte si tu nejekologičtější.

 3. Leťte turistickou třídou
  První a obchodní třída mají větší sedadla, na která se logicky vejde míň pasažérů. Pohodlné sedačky mají něco do sebe – ale spotřebovávají taky víc paliva na člověka. Do turistické třídy se v rámci jednoho letu vejde mnohem víc cestujících. Výsledkem je menší uhlíková stopa na hlavu.

 4. Moc toho s sebou nevozte!
  Neberte si toho s sebou zbytečně moc. Čím těžší letadlo bude, tím větší má spotřebu paliva. Zamyslete se, jestli doopravdy potřebujete všechno, co jste si zabalili.

 5. Neplýtvejte vodou
  Voda v lahvi je na výrobu 2000x energeticky náročnější než ta kohoutková. Proč si s sebou nevzít znovupoužitelnou lahev a před odletem ji na letišti nenaplnit? Nejdřív se ale ujistěte, že vodu z kohoutku můžete pít!
Zasaďte strom